Pokazy rekonstrukcyjne


Królewski Wilanów jest nieocenionym świadkiem ponad 300-letniej historii. Zmieniały się czasy, obyczaje, tradycje i trendy, a wilanowski pałac wciąż istniał, stając się domem dla wielu znamienitych rodów. Niezwykle bogata przeszłość tego miejsca zobowiązuje nie tylko do zachowania pamięci o dawnych czasach, ale też do jej zgłębiania i odtwarzania, aby mogła żyć w świadomości współczesnego społeczeństwa. Tak rozumiana edukacja – poprzez żywy kontakt z historią – jest misją Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Elementem zaś tej misji jest rekonstrukcja historyczna, w tym kulinarna.

Kuchnia staropolska pełna była kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawiano wyraźnymi smakami Wschodu. Na podstawie źródeł historycznych udało nam się odtworzyć dawne smaki i tradycje, które chcemy Państwu zaprezentować podczas pokazów łączących opowieści historyczne z degustacją staropolskich potraw.

Szlachetne smaki kulinarnego baroku zrekonstruowane zostały na podstawie oryginalnych przepisów pochodzących z pierwszych książek kucharskich: „Compendium Ferculorum” Stanisława Czernieckiego, „Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów” anonimowego autora z dworu Radziwiłłów oraz „Kucharz doskonały” Wojciecha Wielądki. Nasz wilanowski mistrz kuchni Maciej Nowicki dokonał ich dogłębnej analizy i selekcji, aby zaprezentować Państwu to, co jest najbardziej wyszukane, niespotykane i zaskakujące.

Pokazom kulinarnym mogą towarzyszyć prezentacje rekonstruktorskie, na przykład pokaz sztuki pięknego pisania, czyli kaligrafii, lub pokaz fechtunku w wykonaniu XVII-wiecznych szlachciców. Prezentacje odbywają się w stylowym wnętrzu willi i wytwornej oprawie, aby dostarczyć Państwu niezwykłych przeżyć estetycznych. Rekonstrukcja historyczna to oryginalny pomysł na spotkania integracyjne, eventy promocyjne czy wydarzenia towarzyszące rozmaitym imprezom.


POWRÓT